Nagibne peći (TTRF = Rotacine peći nagibnog tipa) ili stacionarni rotirajući bubnjevi različitih tipova koriste se iz ekonomskih razloga, kao i zbog visoke fleksibilnosti procesa. Prenos toplote u rotacionoj peći se uglavnom odvija preko zida rotirajuće peći. Plamenom gorionika direktno se zagreva zid peći u gornjoj zoni. Kako peć rotira, vreo zid tone u rastopljeni metal i toplota se prenosi sa zida na rastop. Plamen dobijen kiseonikom i gorivom je posebno pogodan za ovu svrhu.
TTRF = Rotacina peć nagibnog tipa
Kada su u pitanju stacionarno-rotacione peći, metal i šljaka se uklanjaju preko odvodnih kanala. Kod rotirajućih peći koje se mogu naginjati, cela peć se podiže hidraulično, a tečni metal i šljaka se istaču preko otvora za hranjenje.
Potrebna energija se dobija pomoću kiseoničkih gorionika kao što je Oxyfuel.
Prednosti sistema Oxipyr gorionika:
Veća efikasnost sagorevanja
Veći učinak topljenja
Brže vreme zagrevanja
Manja potrošnja goriva
Moguće je postići veću temperature procesa
Veća brzina reakcije
Niži nivo izduvnih gasova
Manje prašine
Manja emisija štetnih gasova
Manja proizvodna cena
PRIMENA GASOVA
Kiseoničko sagorevanje
Kod kiseoničkog sagorevanja, za razliku od sagorevanja sa vazduhom kao oksidacionim sredstvom, smanjuje se potrošnja goriva i povećava ekonomska efikasnost procesa.
MESSEROVO REŠENJE
Pored gasova potrebnih za Vaš proces, Messer nudi raznovrsnu opremu za optimizaciju pod brendovima Oxipyr i Oxijet.
Pre odabira optimalnog sistema, stručno osoblje iz Messera najpre sprovodi sveobuhvatnu analizu procesa. Nakon kalkulacija i osnovnog inženjeringa, predlažu se optimizacija i naredni koraci.
Oxipyr-F BurnerGorionik
Oxipyr Tehnologija gorionika
Karakteristike tipova gorionika su višestruke, u rasponu od gorionika sa niskim do onih sa visokim impulsom; od oxyfuel gorionika do gorionika za mešanje kiseonika/vazduha; pa do gorionika za različite vrste goriva ili kombinacije goriva. Sistemi se kontrolišu ručno, polu ili potpuno automatski, u skladu sa sastavom ili temperaturom.
Oxipyr
Gorivo
Zaštita gorionika
Plamen
Gorionik
Gas
Tečnost
Čvrsto stanje
Niski
NOx
Vatrostalni materijal
Uređaj za kretanje
Hlađenje
Nadzor
Paljenje
Oxipyr – P
X
X
X
X
X
X
Oxipyr – F
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Oxipyr – Flex
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Oxipyr – Air
X
X
X
X
X
X
X
X
X
Oxipyr – SVNR
X
X
X
X
X
X
X
X
Oxipyr- IPC (unutrašnje naknadno sagorevanje)
Messer je razvio Oxial proces radi uštede goriva i smanjenja opterećenja nakon sagorevanja. Kao alternativna goriva koriste se alternativni kalorični materijali iz reciklaže. Potreba za kiseonikom i gorivom, kao i brzina rotacije bubnja, regulišu se putem temperature. U zavisnosti od vrste peći, za sistem gorionika može se zahtevati dodatni kiseonik.
Oko 30% svetske proizvodnje čelika i gvožđa odvija se u elektrolučnim pećima. Mnoge livnice takođe koriste elektrolučne peći sa težinom punjenja od 5 do 40 tona za topljenje otpadaka, poroznog i sirovog gvožđa. Da bi se povećala ekonomična efikasnost, tokom poslednje decenije došlo je do značajnog razvoja u transformatorima, panelima, geometriji peći, tehnologiji penaste šljake, automatizaciji, regulaciji elektroda i hidraulici; i upotreba kiseonika je poslednja reč tehnologije.
Elektrolučna peć se sastoji od ognjišta (vatrostalni zid koji oblikuje donji deo posude pećnice sa otvorom za punjenje), panela sa vodenim hlađenjem i poklopca sa elektrodom i otvorom izduvnih gasova.
Peć se puni korpama sa gornje strane okretanjem poklopca sa elektrodom na stranu. Kada se poklopac zatvori i ubaci elektroda, počinje proces topljenja. Pomoću elektro luka između elektrode i materijala za topljenje, električna energija se pretvara u toplotnu energiju.
Primer elektrolučne peći
Oxyfuel tehnologija podržava proces u najvećoj meri kroz zamenu električne energije hemijskom energijom sagorevanja.
Prednosti:
Ušteda električne energije
Smanjenje vremena između dva punjenja
Kraće vreme startovanja
Smanjena potrošnja elektroda
Poboljšanje tehnologije penaste šljake
Primer primene:
Operating data
Minimum
Maximum
Težina punjenja
[t]
20
200
Izlivena težina
[t]
17,6
162
Učinak
[%]
78
94
Vreme uključenja
[min]
15
160
Vreme isključenja
[min]
6
46
Vreme između dva izlivanja
[min]
35
203
Potrošnja struje
[kWh/t]
318
525
Potrošnja kiseonika
[Nm³/t]
18
50
Potrošnja prirodnog gasa
[Nm³/t]
0
13
Ukupna potrošnja ugljenika
[kg/t]
4
31
FeO u šljaci
[%]
28
46
Potrošnja elektrode
[kg/t]
1
3,1
Temperatura izlivanja
[°C]
1600
1720
PRIMENA GASOVA
Primena kiseoničkog koplja
Tehnologija kiseoničkih gorionika
MESSEROVO REŠENJE
U saradnji sa partnerima, Messer Vam nudi paket modularnog dizajna, koji se sastoji od Oxyfuel gorioničkih sistema sa integrisanim nadzvučnim ubrizgavanjem kiseonika i pneumatskim dodavanjem ugljene prašine, regulaciju i kontrolu kiseonika, goriva i ugljenika, kao i celokupnu automatizaciju sa softverom.
Oxyfuel gorionički sistem integrisan sa nadzvučnim ubrizgavanjem kiseonika
Brener je optimalno postavljen, odmah iznad površine rastopljenog čelika u području penaste šljake, i distribuiran preko celog poprečnog preseka. Na taj način su izbegnute hladne tačke i omogućeno je podjednako taloženje otpadaka. Pored toga, precizno poznavanje procesa rada i kontinuirani razvoj celog sistema donose prednost Vašem poslovanju.
Kupolna peć je posebno važna za proizvodnju livenog gvožđa. Decenijama je ulagan veliki trud kako bi se poboljšao učinak topljenja i smanjili troškovi. Otpadno sirovo gvožđe, reciklirani materijal i agregati se ubacuju u peć sa gornje strane i bivaju zagrevani putujući do zone gde se vrši topljenje. Rastop i šljaka su odvojeni jedni od drugih i kontinuirano ili diskontinuirano se izlivaju.
Energija za proces topljenja u kupolnoj peći, izuzev peći bez koksa, se stvara sagorevanjem koksa. Vazduh obogaćeni kiseonikom, koji je potreban za proces, unosi se u zonu sagorevanja preko duvnica.
Kupolna peć: Izlivanje i duvnica sa kiseoničkim kopljem
Zona sagorevanja je prekrivena zonom topljenja, što stvara redukcionu zonu. Upotreba kiseonika je naročito efikasna kada sistem koji se koristi za njegovo ubacivanje omogućuje prodiranje kiseonika duboko do sredine peći. Ovo se može postići ubacivanjem kiseonika nadzvučnom brzinom. Cilj je postizanje ravnomernog povećanja temperature i ravnomernog topljenja preko celog poprečnog preseka peći bez dodatnog habanja vatrostalng materijala.
Prednosti:
Smanjenje utroška koksa
Poboljšanje performansi
Veća temperatura liva
Brža reakcija
Veća fleksibilnost
Povećanje temperature u zoni rastopa
Ravnomerna raspodela temperature preko celog poprečnog prseka
Manja proizvodna cena
Smanjenje zagađenja
Efekti pulzacionog Oxijet gorionika u kupolnim pećima
15 t/h Kupolna peć
pulzacioni Oxijet
Učinak topljenja
+25%
Temperatura liva
+2,90%
Utrošak koksa
- 11%
FeSi
- 8%
O2- Sadržaj
23,5%
Preko 30 kupolnih peći je snabdevino sa Oxijet - tehnologijom.
PRIMENA GASOVA
Ubacivanje kiseonika
MESSEROVO REŠENJE
Pored gasova potrebnih za Vaš proces, Messer nudi raznovrsnu opremu za optimizaciju pod brendovima Oxipyr i Oxijet.
Prilikom izbora optimalnog sistema, stručna lica u Messeru najpre sprovode sveobuhvatnu analizu procesa. Nakon kalkulacija i osnovnog inženjeringa, predlažu se optimalizacija i naredni koraci.
PULZACIONI OXIJET GORIONIK
Kiseonik se ubacuje direktno u peć, preko koplja, sa nadzvučnom brzinom strujanja. Koplje sa Lavalovom diznom stvara potreban impuls samo ukoliko postoji definisana projektovana tačka. Pulsacija garantuje stalan sadržaj kiseonika u smeši vazduha / kiseonika. Postoji komunikacija između kontrole doziranja i peći.
Važno je da su specijalni ventili za brzo prebacivanje postavljeni što bliže koplju kako bi se obezbedila nadzvučna brzina tokom svake faze ubacivanja kiseonika. Sa kontrolisanim ubacivanjem kiseonika, njegova zapremina se može podesiti po želji učinka topljenja. Pored svih prednosti tehnoloških procesa, pulzacioni Oxijet sistem, dobro osmišljenom jednostavnom konstrukcijom, zahteva malo održavanja, lak je za montažu i upotrebu i ima niske investicione troškove sa dugim vekom trajanja. Precizno podešavanje učestalosti ubacivanja kiseonika vrši se tokom puštanja u probni rad na lokaciji; tako optimizovani parametri se čuvaju u memoriji i mogu se ponovo upotrebiti za svaki proizvod i / ili učinak topljenja.
Oxipyr gorionici se koriste kao rezervni izvori toplote za pregrejavanje rastopa u prednjim delovima ložišta kupolne peći. Oxipyr gorionici skraćuju vreme hladnog starta kupolnih peći. Oxipyr gorionici se koriste u kombinaciji sa sistemima za odstranjivanje prašine. Koplja za prašinu i gorionici sa velikim impulsom zagrevanja čine jednu jedinicu.
Livački lonci ili drugi kontejneri se koriste za transport tečnog metala kada ne postoji mogućnost za njegovo transportovanje kanalom do sledeće etape u procesu proizvodnje. Livačke posude se prethodno zagrevaju kako bi se produžio vek vatrostalne obloge i izbeglo skupo grejanje rastopljenog metala. Kod sistema gorionika sa hladnim vazduhom, temperatura predgrevanja do 1200°C je neekonomična, dok se temperatura iznad 1200°C teško postiže.
Pogon za predgrevanje livačkih lonaca
Kod sistema Oxyfuel gorionika postoji razlika između njihove upotrebe za predgrevanje lonaca koji cirkulišu tokom proizvodnog procesa i za sušenje novih lonaca od vatrostalnog materijala. Razlog za to su različiti mehanizmi prenosa toplote na različitim nivoima temperature.
Prednosti sistema Oxipyr gorionika:
Veća efikasnost sagorevanja
Brže zagrevanje
Manja potrošnja goriva
Moguće je postići veće temperature procesa
Niži nivo izduvnih gasova
Manje prašine
Manja emisija izduvnih gasova
Niža priozvodna cena
Nove lonce treba zagrevati postepeno i u skladu sa informacijom o temperaturama zagrevanja od proizvođača vatrostalnih materijala. Dim i neprijatni mirisi koji su prouzrokovani isparavanjem vatrostalnih veziva mogu se sprečiti naknadnim unutrašnjim sagorevanjem.
Sušenje novih lonaca:
Sušenje novih lonaca se postiže nižim temperaturama pomoću oxyfuel gorionika sa obogaćenim vazduhom ili recirkulacijom izduvnih gasova. Kada vatrogasna veziva počnu da isparavaju, dodatni kiseonik se koristi za naknadno unutrašnje sagorevanje u posudi. Na kraju isparavanja vatrostalnih veziva, koristi se stehiometrijsko sagorevanje kiseonikom.
Korišćenjem oxyfuel sistema ostvarujete uštedu prirodnog gasa od 30% do 40%.
Predgrevanje lonaca u toku prizvodnog procesa:
Brzo stehiometrijsko oxyfuel sagorevanje koje omogućava uštedu energije
Upotrebom oxyfuel sistema ostvarujete uštedu prirodnog gasa od 40% do 70%.
Primena Oxipyr gorionika za predgrevanje:
Vreme
Vazdušni gorionik
Kiseonički gorionik
[min]
[kW]
Temp [°C]
[kW]
Temp [°C]
75
1700
910
530
1150
120
1700
1050
400
1290
210
1470
1140
400
1320
PRIMENA GASOVA
Tehnologija kiseoničkog gorionika
MESSEROVO REŠENJE
Pored gasova koji su potrebni za Vaš proces proizvodnje, nudimo Vam i širok spektar Oxipyr i Oxijet opreme za njegovu optimizaciju.
Pre odabira optimalnog sistema, naše stručno osoblje najpre sprovodi sveobuhvatnu analizu proizvodnog procesa. Nakon kalkulacija i osnovnog inženjeringa, predlažu se optimizacija i naredni koraci.
Oxipyr plamen za predgrevanje lonaca
Oxipyr tehnologija gorionika
Karakteristike vrsti gorionika se kreću u širokom rasponu od gorionika sa niskim do onog sa visokim impulsom; od oxyfuel gorionika do gorionika za mešanje kiseonika/vazduha; pa do gorionika za različite vrste goriva ili kombinacije goriva. Sistemi se kontrolišu ručno, polu ili potpuno automatski u skladu sa sastavom ili temperaturom.